Klub Karate Full Contact
+48 668 817 063
www.karateklub.pl
biuro@karateklub.pl


Opublikowano

Historia Shinkyokushin w Polsce

 

Historia Shinkyokushinkai w Polsce.

          W roku 2000 grupa instruktorów pod kierownictwem sensei Jacka Baranowskiego włączyła się w strukturę Europejskiej Organizacji Karate (EKO) oraz Japońskiej Organizacji IKO Kyokushinkaikan zwanej potocznie IKO2. Ten fakt miał miejsce podczas Mistrzostw Europy Kyokushin Karate w Oradei w Rumunii w roku 2000r, gdzie doszło do spotkania Sensei Jacka Baranowskiego z zarządem Europejskiej Organizacji Karate (EKO) i Prezydentem EKO Shihanem Peterem von Rotzem 6 Dan. Podczas rozmowy uzgodniono warunki współpracy EKO z nową organizacją Kyokushin w Polsce.

Pełne członkostwo w japońskiej strukturze IKO (późn. WKO) nastapiło po okresie 3 lat próby, podczas których Sensei Jacek Baranowski , musiał się wykazać, nie tylko poprzez umiejętność organizacyjną, i sprawność fizyczną, ale także uwzględniać umiejętnosci budowania i reprezentowania organizacji Kyokushin w Polsce. Po tym okresie próbnym Polska stała się pełnoprawnym członkiem Japońskiej Organizacji International Kyokushinkaikan Organization (IKO).

W roku 2001 w Budapeszcie na Węgrzech odbyły się wagowe Mistrzostwa Świata. Wizyta w Budapeszcie była prawdziwym zderzeniem z rzeczywistością siły organizacji IKO 2. Podczas Walnego Zebrania Branch Cief na Prezydenta wybrano jednogłośnie Shihan Kenji Midori 4 Dan. Od tamtej pory organizacja nabierała coraz większego rozpędu. Kształtowała się również polityka wewnętrzna organizacji regionalnej w tym Europejskiej Organizacji Karate (EKO). Osoba Shihan Kenji Midori to jest ogromny duży wkład charyzmatycznego lidera. Podczas spotkań z Shihan Kenji Midori uzgodniono ostateczne warunki współpracy Polskiej Organizacji z Japonią.


(Węgry, Budapeszt 2001 rok Mistrzostwa Świata , na zdjęciu Shihan K. Midori, J. Baranowski, I. Kobayashi)


(Wegry, Budapeszt 2001 Mistrzostwa Świata w kat. Wagowych)


(Węgry, Budapeszt 2001 Shihan Howard Collins podczas pokazu)
 

W roku 2001 decyzją sądu we Wrocławiu została zarejestrowana Polska Organizacja IKO Kyokushinkai-Kan  (POS) jako pierwszy w Polsce oficjalny krajowy oddział IKO Kyokushinkaikan organizacji kierowanej przez Shihan Kenji Midori. W tym samym roku Sensei Jacek Baranowski został wybrany na oficjalnego przedstawiciela krajowego (Country Representative), którą to rolę pełnił do roku 2012.         

W 2001/2002 roku w struktury Polskiej Organizacji IKO weszły ośrodki kierowane przez Sensei Tomasza Basiaka w Warszawie, a w roku 2002 z Katowic - Sensei Krzysztofa Brzozowskiego.

W Szwajcarii w miejscowości Baar w 2002 roku Polska reprezentacja instruktorów wzięła udział w międzynarodowym obozie prowadzonym przez Shihan Petera von Rotza, w którym wzięli udział instruktorzy zagraniczni tacy jak Shihan Akira Masuda (Japonia, Wicemistrz Świata z 1991 roku), Shihan Henri Oh (USA). Podczas obozu na stopień mistrzowski 3 Dan zdał Jacek Baranowski.


Szwajcaria, Baar 2002 rok, Na zdjęciu Polscy instruktorzy J. Baranowski, Shihan Akira Masuda (Japonia), Shihan Peter von Rotz (Szwajcaria), Shihan Henri Oh (USA), 

We Francji w 2002 roku odbył się Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin podczas, którego nie zabrakło również członków klubu  Jacka Baranowskiego. W turnieju wzięli udział: Artur Mroszczyk, Sylwia D.


(Francja 2002 rok, Międzynarodowy turniej "French Open" na zdjęciu od prawej A. Mroszczyk)

Akcentu Polski również nie zabrakło w krajach bałtyckich. W 2002 roku podczas Mistrzostw Litwy dla dzieci i młodzieży, na zaproszenie Litewskiej Organizacji Kyokushin wystartowali zawodnicy Jacka Baranowskiego. W turnieju wystartowało ponad 600 zawodników. Nasza zawodniczka Marta W. zajęła w tym turnieju 3 miejsce. 


(Mistrzostwa Litwy 2003 rok)
 

W 2003 roku, gdy macierzysta organizacja polskiego oddziału w Japonii zmieniła nazwę i znaki, zmiany zaszły także na gruncie krajowym. Rok 2003 był rokiem przełomu i odnowy w Japonii - stara organizacja IKO Kyokushinkaikan została ponownie zarejestrowana jako NPO. World Karate Organization Shinkyokushinkai (jako organizacja non profit). Tę trudną decyzję podjęto podczas ogólnego zgromadzenia Branch Chief w Tokio podczas VIII Mistrzostw Świata których zwycięzcą był Kunihiro Suzuki (Japonia). Od tej pory organizacja kierowana przez Shihan Kenji Midori znana jest jako Shinkyokushinkai w tłumaczeniu “nowy” Kyokushinkai. Polska Organizacja IKO Kyokushinkai-Kan idąc śladem Światowej Organizacji Karate (WKO) i Europejskiej Organizacji Karate (EKO) w roku 2003 zmieniła nazwę na Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS).


(Mistrzostwa Europy Litwa 2003 rok, na zdjęciu Ewelina W. w kat. KATA)

 


(Litwa Mistrzostwa Europy 2003, kadra Juniorów) 

Podróże w poszukiwaniu Karate stały się codziennością, jedną z nich była wizyta w lipcu  2003 roku w Szwecji w Sztokholmie na międzynarodowym obozie organizowanym przez Szwecką Organizację Karate Kyokushin ze znakomitymi liderami i światowej sławy ekspertami Karate Shihan Brian Fitkin, Shihan Howard Collins. Do Szwecji pojechaliśmy ... autem, a potem była przeprawa promem. Szwecja, to piękny kraj, podziwianie mijanych krajobrazów było bezcennym przeżyciem.


(Szwecja 2003 Sztokholm, od przodu z prawej J. Baranowski, K. Brzozowski, z tyłu od prawej H. Collins, P. Loyd, B. Fitkin)


(Szwecja 2003, Sztokholm na zdjęciu J. Baranowski, H. Collins)


(Obóz Karate Kyokushin Szwecja 2003)

Jesienią w roku 2003 przyszła na świat najmłodzsza członkini polskiego Karate Shinkyokushin - Alicja Baranowska, która już rok później wzięła udział w swoim pierwszym obozie karate nad polskim morzem w Jarosławcu 2004.


(na zdjęciu Alicja Baranowska najmłodzsa uczestniczka międzynarodowego obozu w Jarosławcu 2004 rok)

W latach 2003 - 2004 latem odbywał się coroczny międzynarodowy letni obóz Shinkyokushin z udziałem Prezydenta Europejskiej Organizacji Karate (EKO) Peterem von Rotzem 7 Dan (Szwajcaria). Wzajemne dobre relacje z krajami min. Szwajcarią, Czechami, Litwą czy Niemcami obfitowały w wydarzenia sportowe min. wspólnie organizowane były turnieje i mecze Karate. Obecność takich legend europejskiego Karate jak Peter von Rotz (Szwajcaria - pierwszy nauczyciel Andy Huga legendy K1), Ingo Freier (Niemcy), Howard Collins (Szwecja) i innych znanych karateka, którzy współtworzyli  europejskie karate Kyokushin, dodawała skrzydeł młodej organizacji w Polsce.


(Jarosławiec 2004 na zdjęciu od lewej Corinne Eberhard (Szwajcaria), Jacek Baranowski, Peter von Rotz  7 Dan (Szwajcaria), Roman Czaja)

 


(Jarosławiec 2004 - na zdjęciu od lewej A. Mroszczyk, C. Eberhard, J. Baranowski, Peter von Rotz)

W miejscowości Luzern w Szwajcarii w 2003 roku zawodnicy Klubu Karate Jacka Baranowskiego reprezentowali Polskę podczas międzynarodowego meczu pomiędzy Szwajcarią i Polską. 


(Szwajcaria, Luzern 2003. Zdjęcie zawodników klubu )


(Szwajcaria Luzern 2003. Legendarne Dojo w Luzern Petera von Rotza gdzie trenował również Andy Hug. Na zdjęciu zawodnicy z klubu Jacka Baranowskiego)
 

Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai odbywały się co roku przyczyniając się do popularyzacji organizacji WKO w Polsce.


( II Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushin 2004 rok - Wałbrzych)
 


(IV Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai - Katowice 2006)


(MP 2006 Katowice - zwycięska ekipa Klubu Full Contact J. Baranowski)

Członkowie Polskiej Organizacji uczestniczyli w licznych międzynarodowych turniejach rozgrywanych w Europie. Jedną z cyklicznych imprez w której uczestniczyliśmy był turniej pod nazwą "Brandenburia Cup" w Niemczech. W zawodach w Brandenburgii po raz pierwszy wystartowali: Sempai Roman Czaja, Artur Mroszczyk, Ewelina W., Mateusz J..


(Niemcy "Brandenburgia Cup" 2004, na zdjęciu od prawej Shihan J. Baranowski  5 DAN w składzie sędziowskim)

Latem 2009 roku podczas “Summer Camp 2009” do Polski przyleciał na zaproszenie sensei Jacka Baranowskiego i Sensei Tomasza Basiaka prosto z Japonii Sensei Norichika Tsukamoto, i przeprowadził pierwsze seminarium szkoleniowe z udziałem polskich zawodników i szkoleniowców. Seminarium szkoleniowe odbyło się w Grodzisku Mazowieckim.


(Grozisk Maz. 2009 )

Rok 2010 był przełomem w dziejach Polskiego Karate Shinkyokushinkai. W Warszawie w maju doszło do spotkania z przedstawicielami klubów IKO1 (grupa Matsui) z Prezesem Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai Jackiem Baranowskim oraz Prezydentem Europejskiej Organizacji Karate Koenem Scharrenbergiem. W wyniku rozmów transferowych w zamian za włączenie znacznej ilości klubów i osób, ówczesny Country Representative Jacek Baranowski wyraził zgodę na wypromowanie 8 niezależnych oddziałów/gałęzi WKO i tytuły Branch Chief otrzymali: K. Borowiec, W. Gwizd, M. Mazur, M. Godoś, J. Lamot, B. Lubos, R. Karpiński, R. Kęska. Z organizacji IKO1 (Matsui) przetransferowano ponad 40 klubów z około 2500 tyś. członków. 


(Warszawa, Maj 2010 rok, grupa instruktorów (IKO Matsui) po spotkaniu z Prezesem POS J. Baranowskim oraz Prezydentem EKO Koenem Scharrenbergiem w sprawie transferu do WKO)
 

W tym samym roku 28 września 2010 zgodę na utworzenie samodzielnego oddziału/gałęzi WKO i tytuł Branch Chief otrzymał Sensei Tomasz Basiak z Warszawy. Nominację na tytuł Branch Chief dokonał Sensei Jacek Baranowski po konsultacjach z Prezydentem WKO Shihan Kenji Midori.


(Japonia 2015 r.,  na zdjęciu od lewej Shihan T. Basiak, Shihan J. Baranowski)

 W 2010 roku po raz pierwszy z wizytą do Polski przyleciał Prezydent WKO Shihan Kenji Midori, Shihan Kazuo Miyoshi, Shihan Yasuharu Fujihara, Shihan Yasukazu Koi, Shihan Norichika Tsukamoto. Podczas tej wizyty w Warszawie zorganizowane było międzynarodowe seminarium karate w którym wzięło udział ponad 400 karateka z całej Europy.


 (Warszawa 2010 r., członkowie Klubu Karate Full Contact - Jacek Baranowski)


 (Warszawa 2010 rok - bieg na Stare Miasto)

Powyższe wydarzenia odbiły się szerokim echem na całym świecie i były początkiem licznych zmian w wielu krajowych organizacjach.


(Warszawa 2010 rok)

W roku 2011 z powodu zmian organizacyjnych w Organizacji Karate  KyokushinKan (organizacja Royama) zaproszenie do Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai od Jacka Baranowskiego przyjęła Polska Federacja Kyokushin (PFKK), która była przedstawicielem organizacji KyokushinKan (organizacja Royama) w Polsce. W wyniku rozmów transferowych, które zakończyły się sukcesem, do oddziału Shinkyokushin w Polsce dołączyło kolejne 50 klubów, z około 2500 tyś. członków, oraz wypromowano dwa niezależne oddziały i nadano tytuły Branch Chief  dla Shihan B. Jeremicz oraz Shihan A. Wilento.


(2011 rok na zdjęciu Shihan B. Jeremicz, Shihan J. Baranowski - po transferze do WKO)

W roku 2011 w sierpniu we Wrocławiu odbyło się kolejne wspólne seminarium Karate, które skupiło ponad 300 osób z całej Polski i Europy. Głównym prowadzącym był Shihan Yasuharu Fujihara 7 Dan z Japonii. Gospodarzami tego wydarzenia była Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) komitet organizacyjny w składzie: Sensei Jacek Baranowski (Prezes POS), Sensei Wiesław Gwizd, Sensei Jacek Lamot.

Wspólne I Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai, jako całej grupy po transferach, odbyły się w  24 marca 2012 roku w Nowej Rudzie Organizatorem były organizacje Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) oraz Polska Federacja Kyokushin (PFKK). Po raz pierwszy wybrano wspólną kadrę zawodników na Mistrzostwa Europy do Antwerpii w Belgii.

Do roku 2012 Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) była jedyną organizacją zarejestrowaną w Europejskiej Organizacji Karate (EKO) i reprezentującą europejskie struktury Karate Shinkyokushin w Polsce, zrzeszała w Polsce ogółem około 300 osób z 5 Klubów.

W Lutym 2013 roku z wizytą do Polski na zaproszenie POS oraz PFKK  przylecieli do Polski najlepsi zawodnicy i trenerzy z Japonii Sensei Norichika Tsukamoto (dwukrotny Mistrz Świata) oraz trener japońskiej kadry narodowej sensei Tadashi Ishihara. Seminarium z udziałem ponad 200 osób odbyło się w ośrodku COS w Spale.


(Spała 2013 rok - od lewej T. Ishihara, Jacek Baranowski, T. Basiak, N. Tsukamoto)


(Gdańsk 2013 - od lewej T. Basiak, B. Jeremicz, T. Ishihara, N. Tsukamoto, J. Baranowski, A. Wilento)

Od roku 2011 w Polsce funkcjonują 3 niezależne organizacje Shinkyokushinkai są to:

 • Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) od 2001 (w pamięci, zakończona działalność 2013)
   
 • Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai (PFKS) od 2012
   
 • Polski Związek Karate Full Contact (PZKS) od 2018  (zmiana nazwy 2019)

Branch Chief - oficjalni dyrektorzy oddziałów World Karate Organization (WKO) w Polsce:

 • Jacek Baranowski 5 Dan (2000)
 • Tomasz Basiak 5 Dan (2010)

Mistrzostwa Polski i inne wydarzenia:

 • Pierwsze Mistrzostwa Polski Shinkyokushin odbyły się 23.02.2002 roku w Świebodzicach woj. dolnośląskie.
 • Pierwszy międzynarodowy obóz sportowy Shinkyokushin odbył się w Pogorzelicy w roku 2003, głównymi prowadzącymi byli Prezydent EKO Shihan Peter von Rotz 6 Dan, Sensei Corinne Eberhard 2 Dan (Szwajcaria).
 • Pierwszy Międzynarodowy Trójmecz w Karate ShinKyokushin został rozegrany pomiędzy Polską - Szwajcarią - Czechami w roku 2004 w Jedlinie-Zdrój woj. dolnośląskie. Gościem specjalnym tego turnieju był Shihan Peter von Rotz 6 Dan (Szwajcaria) ówczesny Prezydent Europejskiej Organizacji Karate (EKO).
 • Pierwszymi Reprezentantami Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai  na Mistrzostwa Świata byli zawodnicy:
  - VIII Mistrzostwa Świata 4-5 październik 2003 -  Łukasz Sapijaszko (Warszawa)
  - IX Mistrzostwa Świata 13-14 października 2007 - Maciej Kopeć (Warszawa)


( Japonia, Tokio, VIII Mistrzostwa Świata 4-5 Październik 2003, na zdjęciu od lewej J. Baranowski, Tokujun Ishi, Łukasz Sapijaszko)

Na dzień dzisiejszy Shinkyokushinkai w Polsce to ponad 100 klubów z około 5 000 tyś. ćwiczących karate, skupionych wokół 3 organizacji Karate Shinkyokushin (POS, PFKK, PFKS). Polski oddział to zdecydowanie jest największa organizacja karate kontaktowego w Polsce jak i w Europie. Sądząc po skali rozwoju można powiedzieć, że Polska jest jednym z 3 krajów po Japonii i Rosji z tak dużym potencjałem ćwiczących karateka na świecie. Rozwój Shinkyokushinkai nadal trwa, dzięki licznym niezależnym gałęziom WKO jako Branch Chief, skala wydarzeń sportowych jest ogromna. Średnio co 3 - 4 miesiące w Polsce odbywają się seminaria Karate, które prowadzą najlepsi zawodnicy i instruktorzy z Japonii i Europy, odbywają się cyklicznie kwalifikacje do Mistrzostw Europy, liczne turnieje lokalne i ogólnopolskie.


(Instruktorzy i kierownicy ośrodków skupiomych w Jacek Baranowski Branch )

Od roku 2011 z inicjatywy klubów Branch Jacek Baranowski jest organizowana Dolnośląska Liga Karate Shinkyokushin (od 2019 Polska Liga Karate Shinkyokushinkai), która jest pierwszym tego typu wydarzeniem cyklicznym w Polsce. 

 

XDo prawidłowej pracy serwisu wykorzystywane są pliki cookies.Stosowane są one do celów statystcznych jak i poprawienia wygody przy korzystaniu z serwisu.
Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies zamknij ten komunikat Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Naszą Polityka Cookies.