Klub Karate Full Contact
+48 668 817 063
www.karateklub.pl
biuro@karateklub.pl


Opublikowano

Historia Shinkyokushin w Polsce

 

Historia Shinkyokushinkai w Polsce.

          W roku 2000 grupa instruktorów pod kierownictwem sensei Jacka Baranowskiego włączyła się w strukturę Europejskiej Organizacji Karate (EKO) oraz Japońskiej Organizacji IKO Kyokushinkaikan zwanej potocznie IKO2. Ten fakt miał miejsce podczas Mistrzostw Europy Kyokushin Karate w Oradei w Rumunii w roku 2000r, gdzie doszło do spotkania Sensei Jacka Baranowskiego z zarządem Europejskiej Organizacji Karate (EKO) i Prezydentem EKO Shihanem Peterem von Rotzem 6 Dan. Podczas rozmowy uzgodniono warunki współpracy EKO z nową organizacją Kyokushin w Polsce.

Pełne członkostwo w japońskiej strukturze IKO (późn. WKO) nastapiło po okresie 3 lat próby, podczas których Sensei Jacek Baranowski , musiał się wykazać, nie tylko poprzez umiejętność organizacyjną, i sprawność fizyczną, ale także uwzględniać umiejętnosci budowania i reprezentowania organizacji Kyokushin w Polsce. Po tym okresie próbnym Polska stała się pełnoprawnym członkiem Japońskiej Organizacji International Kyokushinkaikan Organization (IKO).

W roku 2001 w Budapeszcie na Węgrzech odbyły się wagowe Mistrzostwa Świata. Wizyta w Budapeszcie była prawdziwym zderzeniem z rzeczywistością siły organizacji IKO 2. Podczas Walnego Zebrania Branch Cief na Prezydenta wybrano jednogłośnie Shihan Kenji Midori 4 Dan. Od tamtej pory organizacja nabierała coraz większego rozpędu. Kształtowała się również polityka wewnętrzna organizacji regionalnej w tym Europejskiej Organizacji Karate (EKO). Osoba Shihan Kenji Midori to jest ogromny duży wkład charyzmatycznego lidera. Podczas spotkań z Shihan Kenji Midori uzgodniono ostateczne warunki współpracy Polskiej Organizacji z Japonią.


(Węgry, Budapeszt 2001 rok Mistrzostwa Świata , na zdjęciu Shihan K. Midori, J. Baranowski, I. Kobayashi)


(Wegry, Budapeszt 2001 Mistrzostwa Świata w kat. Wagowych)


(Węgry, Budapeszt 2001 Shihan Howard Collins podczas pokazu)
 

W roku 2001 decyzją sądu we Wrocławiu została zarejestrowana Polska Organizacja IKO Kyokushinkai-Kan  (POS) jako pierwszy w Polsce oficjalny krajowy oddział IKO Kyokushinkaikan organizacji kierowanej przez Shihan Kenji Midori. W tym samym roku Sensei Jacek Baranowski został wybrany na oficjalnego przedstawiciela krajowego (Country Representative), którą to rolę pełnił do roku 2012.         

W 2001/2002 roku w struktury Polskiej Organizacji IKO weszły ośrodki kierowane przez Sensei Tomasza Basiaka w Warszawie, a w roku 2002 z Katowic - Sensei Krzysztofa Brzozowskiego.

W Szwajcarii w miejscowości Baar w 2002 roku Polska reprezentacja instruktorów wzięła udział w międzynarodowym obozie prowadzonym przez Shihan Petera von Rotza, w którym wzięli udział instruktorzy zagraniczni tacy jak Shihan Akira Masuda (Japonia, Wicemistrz Świata z 1991 roku), Shihan Henri Oh (USA). Podczas obozu na stopień mistrzowski 3 Dan zdał Jacek Baranowski.


Szwajcaria, Baar 2002 rok, Na zdjęciu Polscy instruktorzy J. Baranowski, Shihan Akira Masuda (Japonia), Shihan Peter von Rotz (Szwajcaria), Shihan Henri Oh (USA), 

We Francji w 2002 roku odbył się Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin podczas, którego nie zabrakło również członków klubu  Jacka Baranowskiego. W turnieju wzięli udział: Artur Mroszczyk, Sylwia D.


(Francja 2002 rok, Międzynarodowy turniej "French Open" na zdjęciu od prawej A. Mroszczyk)

Akcentu Polski również nie zabrakło w krajach bałtyckich. W 2002 roku podczas Mistrzostw Litwy dla dzieci i młodzieży, na zaproszenie Litewskiej Organizacji Kyokushin wystartowali zawodnicy Jacka Baranowskiego. W turnieju wystartowało ponad 600 zawodników. Nasza zawodniczka Marta W. zajęła w tym turnieju 3 miejsce. 


(Mistrzostwa Litwy 2003 rok)
 

W 2003 roku, gdy macierzysta organizacja polskiego oddziału w Japonii zmieniła nazwę i znaki, zmiany zaszły także na gruncie krajowym. Rok 2003 był rokiem przełomu i odnowy w Japonii - stara organizacja IKO Kyokushinkaikan została ponownie zarejestrowana jako NPO. World Karate Organization Shinkyokushinkai (jako organizacja non profit). Tę trudną decyzję podjęto podczas ogólnego zgromadzenia Branch Chief w Tokio podczas VIII Mistrzostw Świata których zwycięzcą był Kunihiro Suzuki (Japonia). Od tej pory organizacja kierowana przez Shihan Kenji Midori znana jest jako Shinkyokushinkai w tłumaczeniu “nowy” Kyokushinkai. Polska Organizacja IKO Kyokushinkai-Kan idąc śladem Światowej Organizacji Karate (WKO) i Europejskiej Organizacji Karate (EKO) w roku 2003 zmieniła nazwę na Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS).


(Mistrzostwa Europy Litwa 2003 rok, na zdjęciu Ewelina W. w kat. KATA)

 


(Litwa Mistrzostwa Europy 2003, kadra Juniorów) 

Podróże w poszukiwaniu Karate stały się codziennością, jedną z nich była wizyta w lipcu  2003 roku w Szwecji w Sztokholmie na międzynarodowym obozie organizowanym przez Szwecką Organizację Karate Kyokushin ze znakomitymi liderami i światowej sławy ekspertami Karate Shihan Brian Fitkin, Shihan Howard Collins. Do Szwecji pojechaliśmy ... autem, a potem była przeprawa promem. Szwecja, to piękny kraj, podziwianie mijanych krajobrazów było bezcennym przeżyciem.


(Szwecja 2003 Sztokholm, od przodu z prawej J. Baranowski, K. Brzozowski, z tyłu od prawej H. Collins, P. Loyd, B. Fitkin)


(Szwecja 2003, Sztokholm na zdjęciu J. Baranowski, H. Collins)


(Obóz Karate Kyokushin Szwecja 2003)

Jesienią w roku 2003 przyszła na świat najmłodzsza członkini polskiego Karate Shinkyokushin - Alicja Baranowska, która już rok później wzięła udział w swoim pierwszym obozie karate nad polskim morzem w Jarosławcu 2004.


(na zdjęciu Alicja Baranowska najmłodzsa uczestniczka międzynarodowego obozu w Jarosławcu 2004 rok)

W latach 2003 - 2004 latem odbywał się coroczny międzynarodowy letni obóz Shinkyokushin z udziałem Prezydenta Europejskiej Organizacji Karate (EKO) Peterem von Rotzem 7 Dan (Szwajcaria). Wzajemne dobre relacje z krajami min. Szwajcarią, Czechami, Litwą czy Niemcami obfitowały w wydarzenia sportowe min. wspólnie organizowane były turnieje i mecze Karate. Obecność takich legend europejskiego Karate jak Peter von Rotz (Szwajcaria - pierwszy nauczyciel Andy Huga legendy K1), Ingo Freier (Niemcy), Howard Collins (Szwecja) i innych znanych karateka, którzy współtworzyli  europejskie karate Kyokushin, dodawała skrzydeł młodej organizacji w Polsce.


(Jarosławiec 2004 na zdjęciu od lewej Corinne Eberhard (Szwajcaria), Jacek Baranowski, Peter von Rotz  7 Dan (Szwajcaria), Roman Czaja)

 


(Jarosławiec 2004 - na zdjęciu od lewej A. Mroszczyk, C. Eberhard, J. Baranowski, Peter von Rotz)

W miejscowości Luzern w Szwajcarii w 2003 roku zawodnicy Klubu Karate Jacka Baranowskiego reprezentowali Polskę podczas międzynarodowego meczu pomiędzy Szwajcarią i Polską. 


(Szwajcaria, Luzern 2003. Zdjęcie zawodników klubu )


(Szwajcaria Luzern 2003. Legendarne Dojo w Luzern Petera von Rotza gdzie trenował również Andy Hug. Na zdjęciu zawodnicy z klubu Jacka Baranowskiego)
 

Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai odbywały się co roku przyczyniając się do popularyzacji organizacji WKO w Polsce.


( II Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushin 2004 rok - Wałbrzych)
 


(IV Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai - Katowice 2006)


(MP 2006 Katowice - zwycięska ekipa Klubu Full Contact J. Baranowski)

Członkowie Polskiej Organizacji uczestniczyli w licznych międzynarodowych turniejach rozgrywanych w Europie. Jedną z cyklicznych imprez w której uczestniczyliśmy był turniej pod nazwą "Brandenburia Cup" w Niemczech. W zawodach w Brandenburgii po raz pierwszy wystartowali: Sempai Roman Czaja, Artur Mroszczyk, Ewelina W., Mateusz J..


(Niemcy "Brandenburgia Cup" 2004, na zdjęciu od prawej Shihan J. Baranowski  5 DAN w składzie sędziowskim)

Latem 2009 roku podczas “Summer Camp 2009” do Polski przyleciał na zaproszenie sensei Jacka Baranowskiego i Sensei Tomasza Basiaka prosto z Japonii Sensei Norichika Tsukamoto, i przeprowadził pierwsze seminarium szkoleniowe z udziałem polskich zawodników i szkoleniowców. Seminarium szkoleniowe odbyło się w Grodzisku Mazowieckim.


(Grozisk Maz. 2009 )

Rok 2010 był przełomem w dziejach Polskiego Karate Shinkyokushinkai. W Warszawie w maju doszło do spotkania z przedstawicielami klubów IKO1 (grupa Matsui) z Prezesem Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai Jackiem Baranowskim oraz Prezydentem Europejskiej Organizacji Karate Koenem Scharrenbergiem. W wyniku rozmów transferowych w zamian za włączenie znacznej ilości klubów i osób, ówczesny Country Representative Jacek Baranowski wyraził zgodę na wypromowanie 8 niezależnych oddziałów/gałęzi WKO i tytuły Branch Chief otrzymali: K. Borowiec, W. Gwizd, M. Mazur, M. Godoś, J. Lamot, B. Lubos, R. Karpiński, R. Kęska. Z organizacji IKO1 (Matsui) przetransferowano ponad 40 klubów z około 2500 tyś. członków. 


(Warszawa, Maj 2010 rok, grupa instruktorów (IKO Matsui) po spotkaniu z Prezesem POS J. Baranowskim oraz Prezydentem EKO Koenem Scharrenbergiem w sprawie transferu do WKO)
 

W tym samym roku 28 września 2010 zgodę na utworzenie samodzielnego oddziału/gałęzi WKO i tytuł Branch Chief otrzymał Sensei Tomasz Basiak z Warszawy. Nominację na tytuł Branch Chief dokonał Sensei Jacek Baranowski po konsultacjach z Prezydentem WKO Shihan Kenji Midori.


(Japonia 2015 r.,  na zdjęciu od lewej Shihan T. Basiak, Shihan J. Baranowski)

 W 2010 roku po raz pierwszy z wizytą do Polski przyleciał Prezydent WKO Shihan Kenji Midori, Shihan Kazuo Miyoshi, Shihan Yasuharu Fujihara, Shihan Yasukazu Koi, Shihan Norichika Tsukamoto. Podczas tej wizyty w Warszawie zorganizowane było międzynarodowe seminarium karate w którym wzięło udział ponad 400 karateka z całej Europy.


 (Warszawa 2010 r., członkowie Klubu Karate Full Contact - Jacek Baranowski)


 (Warszawa 2010 rok - bieg na Stare Miasto)

Powyższe wydarzenia odbiły się szerokim echem na całym świecie i były początkiem licznych zmian w wielu krajowych organizacjach.


(Warszawa 2010 rok)

W roku 2011 z powodu zmian organizacyjnych w Organizacji Karate  KyokushinKan (organizacja Royama) zaproszenie do Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai od Jacka Baranowskiego przyjęła Polska Federacja Kyokushin (PFKK), która była przedstawicielem organizacji KyokushinKan (organizacja Royama) w Polsce. W wyniku rozmów transferowych, które zakończyły się sukcesem, do oddziału Shinkyokushin w Polsce dołączyło kolejne 50 klubów, z około 2500 tyś. członków, oraz wypromowano dwa niezależne oddziały i nadano tytuły Branch Chief  dla Shihan B. Jeremicz oraz Shihan A. Wilento.


(2011 rok na zdjęciu Shihan B. Jeremicz, Shihan J. Baranowski - po transferze do WKO)

W roku 2011 w sierpniu we Wrocławiu odbyło się kolejne wspólne seminarium Karate, które skupiło ponad 300 osób z całej Polski i Europy. Głównym prowadzącym był Shihan Yasuharu Fujihara 7 Dan z Japonii. Gospodarzami tego wydarzenia była Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) komitet organizacyjny w składzie: Sensei Jacek Baranowski (Prezes POS), Sensei Wiesław Gwizd, Sensei Jacek Lamot.

Wspólne I Mistrzostwa Polski Karate Shinkyokushinkai, jako całej grupy po transferach, odbyły się w  24 marca 2012 roku w Nowej Rudzie Organizatorem były organizacje Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) oraz Polska Federacja Kyokushin (PFKK). Po raz pierwszy wybrano wspólną kadrę zawodników na Mistrzostwa Europy do Antwerpii w Belgii.

Do roku 2012 Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) była jedyną organizacją zarejestrowaną w Europejskiej Organizacji Karate (EKO) i reprezentującą europejskie struktury Karate Shinkyokushin w Polsce, zrzeszała w Polsce ogółem około 300 osób z 5 Klubów.

W Lutym 2013 roku z wizytą do Polski na zaproszenie POS oraz PFKK  przylecieli do Polski najlepsi zawodnicy i trenerzy z Japonii Sensei Norichika Tsukamoto (dwukrotny Mistrz Świata) oraz trener japońskiej kadry narodowej sensei Tadashi Ishihara. Seminarium z udziałem ponad 200 osób odbyło się w ośrodku COS w Spale.


(Spała 2013 rok - od lewej T. Ishihara, Jacek Baranowski, T. Basiak, N. Tsukamoto)


(Gdańsk 2013 - od lewej T. Basiak, B. Jeremicz, T. Ishihara, N. Tsukamoto, J. Baranowski, A. Wilento)

Od roku 2011 w Polsce funkcjonują 3 niezależne organizacje Shinkyokushinkai są to:

 • Polska Organizacja Shinkyokushinkai (POS) od 2001 (w pamięci, zakończona działalność 2013)
   
 • Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai (PFKS) od 2012
   
 • Polski Związek Karate Full Contact (PZKS) od 2018  (zmiana nazwy 2019)

Branch Chief - oficjalni dyrektorzy oddziałów World Karate Organization (WKO) w Polsce:

 • Jacek Baranowski 5 Dan (2000)
 • Tomasz Basiak 5 Dan (2010)

Mistrzostwa Polski i inne wydarzenia:

 • Pierwsze Mistrzostwa Polski Shinkyokushin odbyły się 23.02.2002 roku w Świebodzicach woj. dolnośląskie.
 • Pierwszy międzynarodowy obóz sportowy Shinkyokushin odbył się w Pogorzelicy w roku 2003, głównymi prowadzącymi byli Prezydent EKO Shihan Peter von Rotz 6 Dan, Sensei Corinne Eberhard 2 Dan (Szwajcaria).
 • Pierwszy Międzynarodowy Trójmecz w Karate ShinKyokushin został rozegrany pomiędzy Polską - Szwajcarią - Czechami w roku 2004 w Jedlinie-Zdrój woj. dolnośląskie. Gościem specjalnym tego turnieju był Shihan Peter von Rotz 6 Dan (Szwajcaria) ówczesny Prezydent Europejskiej Organizacji Karate (EKO).
 • Pierwszymi Reprezentantami Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai  na Mistrzostwa Świata byli zawodnicy:
  - VIII Mistrzostwa Świata 4-5 październik 2003 -  Łukasz Sapijaszko (Warszawa)
  - IX Mistrzostwa Świata 13-14 października 2007 - Maciej Kopeć (Warszawa)


( Japonia, Tokio, VIII Mistrzostwa Świata 4-5 Październik 2003, na zdjęciu od lewej J. Baranowski, Tokujun Ishi, Łukasz Sapijaszko)

Na dzień dzisiejszy Shinkyokushinkai w Polsce to ponad 100 klubów z około 5 000 tyś. ćwiczących karate, skupionych wokół 3 organizacji Karate Shinkyokushin (POS, PFKK, PFKS). Polski oddział to zdecydowanie jest największa organizacja karate kontaktowego w Polsce jak i w Europie. Sądząc po skali rozwoju można powiedzieć, że Polska jest jednym z 3 krajów po Japonii i Rosji z tak dużym potencjałem ćwiczących karateka na świecie. Rozwój Shinkyokushinkai nadal trwa, dzięki licznym niezależnym gałęziom WKO jako Branch Chief, skala wydarzeń sportowych jest ogromna. Średnio co 3 - 4 miesiące w Polsce odbywają się seminaria Karate, które prowadzą najlepsi zawodnicy i instruktorzy z Japonii i Europy, odbywają się cyklicznie kwalifikacje do Mistrzostw Europy, liczne turnieje lokalne i ogólnopolskie.


(Instruktorzy i kierownicy ośrodków skupiomych w Jacek Baranowski Branch )

Od roku 2011 z inicjatywy klubów Branch Jacek Baranowski jest organizowana Dolnośląska Liga Karate Shinkyokushin (od 2019 Polska Liga Karate Shinkyokushinkai), która jest pierwszym tego typu wydarzeniem cyklicznym w Polsce. Dzięki współpracy liderów z Klubów P. Cieśliński (Karkonoski Klub Karate Shinkyokushin) Jelenia Góra, A. Jasiński Żarski Klub Karate - Żary, J. Baranowski (Klub Karate Full Contact), Dolny Śląsk jako region jest jednym ze znaczących ośrodków Karate w Polsce. Jednym z głównych ośrodków w Polsce jest Karkonoski Klub Karate Shinkyokushinkai, którego kierownikiem jest sensei Piotr Cieśliński 2 Dan, a siedzibą klubu jest "Biały Lew Dojo"


(Na zdjęciu od prawej Shihan J. Baranowski, sensei P. Cieśliński, Jelenia Góra 2015). 

 

XDo prawidłowej pracy serwisu wykorzystywane są pliki cookies.Stosowane są one do celów statystcznych jak i poprawienia wygody przy korzystaniu z serwisu.
Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies zamknij ten komunikat Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Naszą Polityka Cookies.